Soočenje s čustveno zavrnitvijo

Zaljubljenost, pričakovanje, upanje in iskanje čustvene bližine so močne sile, ki nas vodijo skozi proces spoznavanja. Ko se srečamo z zavrnitvijo, še posebej na čustveni ravni, nas to pogosto vrže iz ravnotežja. Počutimo se poražene, izgubljene in pogosto krive. A dejstvo je, da nas takšna izkušnja ne definira. Je zgolj ena postaja na poti, ki ji pravimo iskanje prave ljubezni.

Čustvena zavrnitev ni redkost, a še vedno močno zareže. Prizadene našo samozavest, poruši notranjo varnost in lahko pusti posledice, ki segajo tudi v prihodnje odnose. Vpliva na naše razpoloženje, včasih tudi na odnos do telesne bližine in intimnih trenutkov.

Sprejmimo svoja čustva brez sramu

Zavrnitev boli. Lahko bi rekli, da je bolečina pravzaprav naraven odziv. Težava nastane, ko se teh čustev sramujemo ali jih potlačimo. V resnici so to prav tisti odzivi, ki dokazujejo našo človeškost, ranljivost in sposobnost čutiti. Namesto bežanja pred čustvi je smiselno, da jim dovolimo obstajati.

Sprejetje občutka razočaranja, žalosti ali celo jeze nam omogoči, da gremo skozi proces predelave. Posledično se sčasoma iz pepela dvignemo močnejši. Z zatiranjem teh občutkov pa le podaljšujemo notranjo stisko in zapiramo vrata novim izkušnjam. Pa naj so to lepe ljubezenske ali morda celo erotične zgodbe.

Ne iščimo krivca

Ko se znajdemo v položaju zavrnjenega, pogosto iščemo vzrok. Sprašujemo se, ali smo storili kaj narobe, ali nismo bili dovolj zanimivi, privlačni, uspešni. Vse te misli se hitro zasučejo v spiralo dvomov in krivde. A zavrnitev je pogosto odsev trenutnega življenjskega položaja dveh posameznikov, ne nujno njune osebne vrednosti.

Čustvena zavrnitev
Čustvena zavrnitev lahko močno načne samozavest in poruši notranjo varnost.

Niti samorefleksija niti analiza druge osebe ne ponujata vedno odgovorov. Iskanje krivca pogosto le poglablja bolečino. Namesto tega je bolj koristno razmišljati v smeri: “To preprosto ni bilo prav.” Tovrsten pogled nas osvobodi občutka neuspeha in nam povrne moč za nove povezave.

Ohranjajmo samozavest z realnimi mislimi

Zavrnitev rada udari po egu. Ta notranji glas zna biti glasen in vztrajen. Pomembno je, da ga slišimo, a mu ne dovolimo prevlade. Samozavest ne temelji na tem, da nas vsi sprejemajo, temveč na zavedanju svoje vrednosti ne glede na odzive drugih. Pomagajo nam lahko tudi miselni opomniki, zapisani stavki, meditacije ali pogovori z bližnjimi.

Če v tem trenutku izgubimo stik z občutkom za lastno privlačnost in čustveno vrednost, si lahko pomagamo z introspektivnimi vajami ali branjem vsebin, ki krepijo notranjo moč. Proces ni hiter, je pa obnovljiv.

Dovolimo si odmerek distance in humorja

Včasih si želimo, da bi šlo vse takoj mimo. A nekaterih zadev ni mogoče preskočiti. Čas je še vedno najboljši zaveznik pri celjenju čustvenih ran. Pomaga pa tudi zamenjava perspektive. Ko se čustva nekoliko umirijo, si na določene trenutke upamo pogledati s kančkom humorja.

Končanje ljubezenske veze
Po koncu ljubezenske veze se je treba soočiti s čustveno bolečino.

Smeh ne zmanjšuje pomembnosti izkušnje, omogoči pa, da se ne ujamemo v tragičnost vsakega stika. Z nekaj distance si dovolimo pomisliti tudi na druge priložnosti, na druge osebe, ki bodo morda bolj usklajene z našo naravo.

Izbirajmo okolja, ki ustrezajo našim pričakovanjem

Pomemben del razumevanja in preprečevanja zavrnitev je tudi pravilna izbira okolja, kjer sklepamo nova poznanstva. Spletne strani in aplikacije za spoznavanje ponujajo široko paleto možnosti, vendar imajo različna občinstva.

Kdor išče resno zvezo, bo izbral temu primeren portal. Za nekoga, ki išče bolj sproščeno spoznavanje, pa bo morda prava izbira Urgenca, kjer je poudarek bolj na avanturah in sproščenih stikih. Spoznavanje preko spleta je koristno orodje, a le kadar ga znamo uporabiti pravilno.

Comments are closed.